ព្រះមហាក្សត្រនរោត្តមសីហមុនី បានឡាយព្រះហស្ថលេខាតែងតាំងលោកបណ្ឌិត SIEGFRIED BLUNK (ជនជាតិអាឡឹម៉ង់) ជាសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតអន្ដរជាតិថ្មី សម្រាប់អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា។
លោកចៅក្រម BLUNK បានទទួលការបណ្ដុះបណ្ដាលផ្នែកនីតិសាស្ត្រនៅសាកលវិទ្យាល័យ Munich ហើយលោកបានសរសេរនិក្ខេបបទបណ្ឌិតស្ដីពីនីតិអន្តរជាតិ។ លោកចៅក្រម BLUNK ត្រូវបានតែងតាំងជាព្រះរាជអាជ្ញានៅឆ្នាំ ១៩៧២ ហើយបន្ទាប់មក នៅឆ្នាំ១៩៧៧ លោកបណ្ឌិតត្រូវបានតែងតាំងជាចៅក្រមវិន្និច្ឆ័យទាំងរឿងក្ដីបណ្ដឹងរដ្ឋប្បវេណី និងរឿងក្ដីព្រហ្មទណ្ឌអស់រយៈពេល២៦ឆ្នាំ។ ពីឆ្នាំ ២០០៣ ដល់ឆ្នាំ ២០០៥ លោកបណ្ឌិត BLUNK បានបម្រើការជាចៅក្រមអន្តរជាតិនៅតុលាការកូនកាត់មួយ ដែលអង្គការសហប្រជាជាតិបានបង្កើតឡើង ក្នុងប្រទេសទីម័រខាងកើត។ លោកបណ្ឌិត បានបម្រើការជាសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតបម្រុងនៅអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជាតាំងពីឆ្នាំ ២០០៨ មក។ លោក Laurent Kasper-Ansernet (ជនជាតិស្វីស) ត្រូវបានតែងតាំងជាសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតអន្តរជាតិបម្រុងថ្មី។
លោកចៅក្រម BLUNK ចាប់ផ្ដើមចូលបម្រើការក្នុងការិយាល័យរបស់លោកនាថ្ងៃទី ០១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១០នេះ។