រដ្ឋាភិបាលនៃសាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធរដ្ឋអាល្លឺម៉ង់បានចូលរួមចំណែកថវិកាចំនួន ១,២ លាន អ៊ឺរ៉ូ សម្រាប់ គម្រោងលើកកំពស់ការចូលរួមរបស់ជនរងគ្រោះនៅក្នុងកិច្ចដំណើរការនីតិវិធីនៅ អ.វ.ត.ក។ ឯកសារគម្រោងនេះ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខា នៅថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១០ ដោយនាយក GTZ ប្រចាំនៅតំបន់អាស៊ីខាងត្បូង ឡាវ និង កម្ពុជា និងដោយ ឯកឧត្តម ក្រាញ់ តូនី ប្រធានរដ្ឋបាលស្តីទីនៃ អ.វ.ត.ក នៅថ្ងៃទី២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១០។
ថវិការួមចំណែកនេះត្រូវបានផ្តល់ជូនសម្រាប់គម្រោងរយៈពេល ១៦ ខែ គិតចាប់ពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១០ ហើយនឹងត្រូវបញ្ចប់ត្រឹមថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១១ ដោយផ្តោតលើសកម្មភាពនៃការចាត់ចែងលើឯកសារ កម្មវិធី ចុះផ្សព្វផ្សាយ និងការតំណាងតាមផ្លូវច្បាប់នៅចំពោះមុខ អ.វ.ត.ក។ ការចូលរួមរបស់ជនរងគ្រោះគឺជាការងារ មួយក្នុងចំណោមការងារជាច្រើនទៀតដែល អ.វ.ត.ក បានបំបែកឯកត្តកម្ម ហើយបង្កើតជាបទដ្ឋានថ្មីៗសម្រាប់តុលាការទាំងឡាយដែលទទួលការគាំទ្រ និងចូលរួមពីអន្តរជាតិ។ គម្រោងនេះនឹងជួយបន្តជម្រុញឱ្យមានយុត្តិធម៌ និងការផ្សះផ្សាជាតិ តាមរយៈការអនុវត្តន៍សិទ្ធយ៉ាងពេញលេញរបស់ជនរងគ្រោះចំពោះមុខ អ.វ.ត.ក។
ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ គឺជាប្រទេសផ្តល់ជំនួយសំខាន់មួយក្នុងចំណោមបណ្តាប្រទេសផ្តល់ជំនួយដទៃទៀត ដែលផ្តល់ការគាំទ្រដល់ អ.វ.ត.ក ជាហូរហែរមក ចាប់តាំងពីពេលសាលាក្តីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០០៦។ ចាប់ពីឆ្នាំ២០០៥រហូតដល់ពេលនេះ ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់បានផ្តល់ថវិកាសរុបជាង ៧ លាន អ៊ឺរ៉ូ សម្រាប់ទាំងផ្នែកជាតិ និងអន្តរជាតិនៃអ.វ.ត.ក។ នៅក្នុងឆ្នាំ២០១០ ក៏ដូចជាឆ្នាំ២០០៩ ដែរ ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់បានផ្តល់ថវិកាចំនួន ១,៥ លាន អ៊ឺរ៉ូ ដល់ អ.វ.ត.ក។