ប្រទេសមហាអំណាចអបអរសាទជាប្រវត្តិសាស្រ្តសាលក្រមទី១របស់សាលាក្តីខ្មែរក្រហម
បណ្តាប្រទេសមហាអំណាចបានអបអរសាទភ្លាមៗ ចំពោះសាលក្រមប្រឆាំងនឹងជនជាប់ចោទ កាំង ហ្កេចអ៊ាវ ហៅ ឌុច ដែលជាអតីតប្រធានមន្ទីរ ស-២១ ហៅគុកទួលស្លែង នៃរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដា។
ថ្នាក់ដឹកនាំនៃសាលាក្តីខ្មែរក្រហមចែករំលែកបទពិសោធន៍ដល់និស្សិតសាលាច្បាប់
សហសាល B នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទនីតិសាស្រ្តនិងវិទ្យាសាស្រ្តសេដ្ឋកិច្ច នៅព្រឹកថ្ងៃទី២១ ខែតុលានេះ ពេញទៅដោយសាស្រ្តាចារ្យនិងនិស្សិតច្បាប់ប្រមាណ៤០០នាក់ ដែលមកស្តាប់បទឧទេ្ទសនាមរបស់ឯកឧត្តមប្រធានស្តីទីនិងលោកអនុប្រធានការិយាល័យរដ្ឋបាលនៃអង្គជំនុំជម្រះ វិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា។
ប្រជាជនមកពីស្រុកអន្លង់វែងប្រឈមមុខនឹងអតីតកាល
“ខ្ញុំសប្បាយចិត្តណាស់ដែលបានទទួលស្វាគមន៍អតីតបងប្អូនខ្មែរក្រហមមកពីតំបន់អន្លង់វែង។ពួកគាត់ខ្លះមិនសូវជឿអំពីអ្វីដែលបានកើតឡើងនៅទីនេះទេ ឬមួយចំនួនជឿហើយតែមិនប្រាកដថាមានសភាពសាហាវឃោរឃៅខ្លាំង។
សហព្រះរាជាអាជ្ញាស្នើសុំឲ្យដាក់ទោស ឌុច អស់មួយជីវិត ប៉ុន្តែកាត់បន្ថយមកត្រឹម ៤៥ឆ្នាំ
សហព្រះរាជអាជ្ញានៃអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជាបានស្នើសុំឲ្យអង្គជំនុំជម្រះតុលាការ កំពូលផ្តន្ទាទោស ឌុច ឲ្យបានដល់កម្រិតជាប់ពន្ធនាគារអស់មួយជីវិត ក៏ប៉ុន្តែសុំឲ្យកាត់បន្ថយមកនៅត្រឹម៤៥ឆ្នាំ ដោយយល់ឃើញថា ការធ្វើបែបនេះគឺជាដំណោះស្រាយសមស្របចំពោះការឃុំខ្លួនគាត់ ខុសនីតិវិធីច្បាប់កន្លងមក និងដោយយល់ឃើញទៀតថា ការសហការរបស់ ឌុច ជាមួយតុលាការ មានទ្រង់ទ្រាយតូចនិងនៅមានកម្រិត។
មេដឹកនាំខ្មែរក្រហមបួនរូបត្រូវបានចោទប្រកាន់ជាផ្លូវការ និងត្រូវបញ្ជូនទៅជំនុំជម្រះក្តី
សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតនៃអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក.) លោកចៅក្រម យូ ប៊ុនឡេង និងលោកចៅក្រម ម៉ាសែល ឡឺម៉ុង នៅថ្ងៃទី១៦ ខែកញ្ញានេះ បានចេញដីកាដំណោះស្រាយសំរាប់សំណុំរឿង ០០២ ដោយធ្វើការចោទប្រកាន់និងបញ្ជូនមេដឹកនាំខ្មែរក្រហមចំនួនបួនរូបដែលកំពុងស្ថិត នៅក្នុងការឃុំឃាំងរបស់ អ.វ.ត.ក. ទៅធ្វើការជំនុំជម្រះក្តី។
ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់សន្យាផ្តល់ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុបន្ថែមទៀតដើម្បីផ្តល់លទ្ធភាពដល់ការចូលរួមរបស់ជនរងគ្រោះឲ្យបានច្រើនក្នុងការជំនុំជម្រះក្តីមេដឹកនាំខ្មែរក្រហម
រដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ តំណាងដោយអង្គការសហប្រតិបត្តិការបច្ចេកទេសអាល្លឺម៉ង់ ដែលជាភ្នាក់ងារអនុវត្តរបស់ខ្លួនបានចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងមួយជាមួយអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អវតក) នៅថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនានេះ
ប្រជាជនកម្ពុជា ៦ម៉ឺន៧ពាន់នាក់ បានមកមើលសាលាក្តីខ្មែរក្រហមក្នុងអំឡុងពេលជិត២ឆ្នាំ
ប្រជាជនកម្ពុជា៦ម៉ឺន៧ពាន់នាក់ បានមកមើល សាលាក្តីខ្មែរក្រហមក្នុងអំឡុងពេលជិត២ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ តួលេខនេះបានធ្វើឲ្យអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជាក្លាយជាតុលាការឧក្រិដ្ឋកម្ម អន្តរជាតិទី១ដែលទទួលបានការគាំទ្រនិងចូលរួមពីប្រជាជនក្នុងចំនួនដ៏ច្រើនបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃ ការបង្កើតតុលាការឧក្រិដ្ឋកម្មអន្តរជាតិលើពិភពលោក។
អង្គជំនុំជម្រះតុលាការកំពូលរបស់ អ.វ.ត.ក. នឹងបើកសវនាការលើបណ្តឹងសាទុក្ខ នៅសប្តាហ៍ចុងក្រោយនៃខែមីនា ឆ្នាំ២០១១
អង្គជំនុះជម្រះតុលាការកំពូលនៃអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក.) សូមជូនដំណឹងដល់គ្រប់ ភាគីទាំងអស់ឲ្យបានជ្រាបថា អង្គជំនុះជម្រះតុលាការកំពូលនឹងបើកសវនាការផ្ទាលមាត់នៅក្នុងសប្តាហ៍ ចុងក្រោយនៃខែមីនា ឆ្នាំ២០១១ ទាក់ទងនឹងបណ្តឹង សាទុក្ខ ក្នុងសំណុំរឿង ០០១។ កាលបរិច្ឆេទ និងពេលវេលាជាក់លាក់ នៃ សវនាការនឹងប្រកាសជូនដំណឹងពេលក្រោយ។
អ្នកនយោបាយវ័យក្មេងមកស្វែងយល់អំពីតុលាការខ្មែរក្រហម
អ្នកនយោបាយវ័យក្មេងចំនួន៤០នាក់ មកពីការិយាល័យគណបក្សចំនួនពីរក្នុងខេត្តបាត់ដំបងនិងខេត្តសៀមរាប បានមកធ្វើទស្សនកិច្ចនៅអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក.) នៅថ្ងៃ ទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១០។
អង្គបុរេជំនុំជម្រះបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងទៅនឹងការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន ដែលប្តឹងដោយ អៀង សារី ខៀវ សំផន និង អៀង ធីរិទ្ធ
នៅក្នុងសេចក្តីសម្រេចទាំងបី ដែលបានអនុលោម នាថ្ងៃទី ៣០ ខែ មេសា ឆ្នាំ២០១០ អង្គបុរេជំនុំជម្រះ នៃអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) បានបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងទៅនឹងការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន ដែលបានប្តឹងដោយជនត្រូវចោទ អៀង សារី ខៀវ សំផន និង អៀង ធីរិទ្ធ។ អៀង សារី : អៀង សារី ដែលមានតួនាទីជារដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការបរទេសក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទប្រល័យពូជសសន៍ ឧក្រិដ្ឋកម្មប្រឆាំងនឹងមនុស្សជាតិ និងឧក្រិដ្ឋកម្មសង្គ្រាម មនុស្សឃាដ ការធ្វើទារុណកម្មនិងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញទៅលើសាសនា ក្រោមក្រមព្រហ្មទណ្ឌកម្ពុជាឆ្នាំ ១៩៥៦ (សំណុំរឿងនេះកំពុងស្ថិតនៅក្រោមការស៊ើបអង្កេត)។ គាត់ត្រូវបានចាប់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី ១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៧ និងបានដាក់ឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន ដំបូងគឺមានរយៈពេល១ ឆ្នាំ។ រយៈពេលនៃការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ ត្រូវបានបន្លាយពេល២ដងរួចមកហើយ ដោយចេញដីកាពីសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត ដែលបានប្រកាសម្តងកាលពីថ្ងៃ ទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៨ និងម្តងទៀតកាលពីថ្ងៃ ទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៩។ នៅក្នុងសាលដីកាសម្រេច បដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងទៅនឹង ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នអង្គបុរេជំនុំជម្រះ បានយល់ឃើញថា ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននៅតែជាវិធានការដ៏ចាំបាច់ដើម្បីទប់ស្កាត់ជនត្រូវចោទកុំឲ្យគេចខ្លួន។ លើសពីនេះទៅទៀត អង្គបុរេជំនុំជម្រះគិតថា ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ គឺចាំបាច់ដើម្បីការពារសន្តិសុខជូនជនត្រូវចោទ ព្រមទាំងដើម្បីរក្សាសន្តិសុខសាធារណៈ។ ការបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍នេះ មានន័យថា ជនត្រូវចោទ អៀង សារី ប្រហែលនឹងអាចបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន រហូតដល់ថ្ងៃទី ១២ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១០ លើកលែងតែ សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតចេញដីកាដំណោះស្រាយមួយ មុនកាលបរិច្ឆេទខាងលើនេះ។ សេចក្តីសង្ខេបនៃសាលដីកាសម្រេចនេះ ត្រូវបានអានដោយប្រធានអង្គបុរេជំនុំជម្រះ ឯកឧត្តម ប្រាក់ គឹមសានក្នុងកំឡុងពេលសវនាការសាធារណៈនាថ្ងៃនេះ។ សាលដីកាជាលាយលក្ខណ៍អក្សរ នឹងដាក់បង្ហាញតាមរយៈ http:///www.eccc.gov.kh/english/court_doc.list.aspx?courtDcoCat=ptc_docs ខៀវ សំផន: ខៀវ សំផន ដែលមានតូនាទីជាប្រមុខរដ្ឋក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទប្រល័យពូជសសន៍ ឧក្រិដ្ឋកម្មប្រឆាំងនឹងមនុស្សជាតិ និងឧក្រិដ្ឋកម្មសង្គ្រាម មនុស្សឃាដ ការធ្វើទារុណកម្មនិងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញទៅលើសាសនា ក្រោមក្រមព្រហ្មទណ្ឌកម្ពុជាឆ្នាំ ១៩៥៦ (សំណុំរឿងនេះកំពុងស្ថិតនៅក្រោមការស៊ើបអង្កេត)។ គាត់ត្រូវបានចាប់ខ្លួន និងបានដាក់ឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន កាលពីថ្ងៃទី ១៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៧ដំបូងគឺមានរយៈពេល១ ឆ្នាំ។ រយៈពេលនៃការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ ត្រូវបានបន្លាយពេល២ដងរួចមកហើយដោយចេញដីកាពីសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត ដែលបានប្រកាសម្តងកាលពីថ្ងៃទី ១៨ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៨ និង ម្តងទៀតកាលពីថ្ងៃ ទី១៨ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៩។ ការបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍នេះ មានន័យថា ជនត្រូវចោទ ខៀវ សំផន ប្រហែលនឹងអាចបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន រហូតដល់ថ្ងៃទី ១៩ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១០ លើកលែងតែ សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេតចេញដីកាដំណោះស្រាយមួយ មុនកាលបរិច្ឆេទខាងលើនេះ។ នៅក្នុងសាលដីកាសម្រេចបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍នេះ អង្គបុរេជំនុំជម្រះ បានយល់ឃើញថា ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ គឺចាំបាច់ដើម្បីការពារសុន្តិសុខជូនជនត្រូវចោទ ព្រមទាំងដើម្បីរក្សាសុន្តិសុខសាធារណៈ។សេចក្តីសង្ខេបនៃសាលដីកាសម្រេចនេះ ត្រូវបានអានដោយប្រធានអង្គបុរេជំនុំជម្រះ ឯកឧត្តម ប្រាក់ គឹមសានក្នុងកំឡុងពេលសវនាការសាធារណៈនាថ្ងៃនេះ។ សាលដីកាជាលាយលក្ខណ៍អក្សរ នឹងដាក់បង្ហាញតាមរយៈ http:///www.eccc.gov.kh/english/court_doc.list.aspx?courtDcoCat=ptc_docs អៀង ធីរិទ្ធ: អៀង ធីរិទ្ធ ដែលមានតូនាទីជារដ្ឋមន្រី្តក្រសួងសង្គមកិច្ច ក្នុងរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ ត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទប្រល័យពូជសសន៍ ឧក្រិដ្ឋកម្មប្រឆាំងនឹងមនុស្សជាតិ និងឧក្រិដ្ឋកម្មសង្គ្រាម មនុស្សឃាដ ការធ្វើទារុណកម្ម និងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញទៅលើសាសនា ក្រោមក្រមព្រហ្មទណ្ឌកម្ពុជាឆ្នាំ ១៩៥៦ (សំណុំរឿងនេះកំពុងស្ថិតនៅក្រោមការស៊ើបអង្កេត)។ គាត់ត្រូវបានចាប់ខ្លួន កាលពីថ្ងៃទី ១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៧ និងបានដាក់ឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន ដំបូងគឺមានរយៈពេល១ ឆ្នាំ។ រយៈពេលនៃការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ ត្រូវបានបន្លាយពេល២ដងរួចមកហើយ ដោយចេញដីកាពីសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត ដែលបានប្រកាសម្តង កាលពីថ្ងៃ ទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៨ និងម្តងទៀតកាលពីថ្ងៃ ទី១០ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០០៩។ ការបដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍នេះ មានន័យថា ជនត្រូវចោទ អៀង ធីរិទ្ធ ប្រហែលនឹងអាចបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន រហូតដល់ថ្ងៃទី ១២ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០១០ លើកលែងតែ សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត ចេញដីកាដំណោះស្រាយមួយ មុនកាលបរិច្ឆេទខាងលើនេះ។ នៅក្នុងសាលដីកាសម្រេច បដិសេធច្រានចោលបណ្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងទៅនឹង ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នអង្គបុរេជំនុំជម្រះ បានយល់ឃើញថា ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន នៅតែជាវិធានការដ៏ចាំបាច់ដើម្បីទប់ស្កាត់កុំឲ្យជនត្រូវចោទ គាបសង្កត់សាក្សី ឬបំផ្លាញភស្តុតាងចោល។ លើសពីនេះទៅទៀត អង្គបុរេជំនុំជម្រះគិតថា ការបន្តថេរវេលាឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននេះ គឺចាំបាច់ដើម្បីទប់ស្កាត់ជនត្រូវចោទកុំឲ្យគេចខ្លួន និងដើម្បីរក្សាសុន្តិសុខសាធារណៈ។ សេចក្តីសង្ខេបនៃសាលដីកាសម្រេចនេះ ត្រូវបានអានដោយប្រធានអង្គបុរេជំនុំជម្រះ ឯកឧត្តម ប្រាក់ គឹមសានក្នុងកំឡុងពេលសវនាការសាធារណៈនាថ្ងៃនេះ។ សាលដីកាជាលាយលក្ខណ៍អក្សរ នឹងដាក់បង្ហាញតាមរយៈ http:///www.eccc.gov.kh/english/court_doc.list.aspx?courtDcoCat=ptc_docs អានុភាពនៃដីកាដំណោះស្រាយប្រសិនបើសហចៅក្រមស៊ើបអង្គេត ចេញដីកាដំណោះស្រាយមួយ មុនកាលបរិច្ឆេទសម្រាប់ការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នខាងលើ នោះការចេញដីកានេះ នឹងនាំមកនូវការបញ្ចប់នៃថេរវេលាឃុំខ្លួននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ ប្រសិនបើ ដីកាដំណោះស្រាយបូកបញ្ជូលដីកាបញ្ជូនរឿងទៅជំនុំជម្រះលើជនត្រូវចោទ និងសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត ពិចារណាឃើញថា ល័ក្ខខ័ណ្ឌសម្រាប់ដីកាបង្គាប់ឲ្យឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ន នៅក្នុងវិធានផ្ទៃក្នុងទី៦៣ របស់ អ.វ.ត.ក នៅតែមានប្រសិទ្ធិភាព សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត អាចចេញដីកាឲ្យជនត្រូវចោទជាប់ឃុំបណ្តោះអាសន្ន រហូតដល់ ជនត្រូវចោទ ត្រូវបាននាំមកជំនុំជម្រះដោយអង្គជំនុំជម្រះសាលាដំបូង។ ក្នុងករណីនេះ ប្រសិនបើជនត្រូវចោទ មិនត្រូវនាំមកជំនុំជម្រះដោយអង្គជំនុំជម្រះសាលាដំបូង ក្នុងរយៈ៤ខែនោះទេ ដោយគិតចាប់ពីពេលកំណត់ចេញដីកាដំណោះស្រាយ នោះការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននឹងអស់ប្រសិទ្ធិភាព។
សាលាក្តីខ្មែរក្រហមបោះពុម្ពផ្សាយឯកសារសាលក្រមរបស់ ឌុច ចែកជូនសាធារណជន
អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) បានសម្រេចបោះពុម្ពសាលក្រម ឌុចជាភាសាខ្មែរ ទាំងស្រុង ចំនួន ៥០០០ច្បាប់ និងសាលក្រមសង្ខេបចំនួន ១៧.០០០ច្បាប់ នៅថ្ងៃទី៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០១០នេះដើម្បីចែកជូនសាធារណជនដោយឥតគិតថ្លៃ។ លោក រាជ សម្បត្តិ ប្រធានផ្នែកកិច្ចការសាធារណៈរបស់ អ.វ.ត.ក បាននិយាយប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានថា អ.វ.ត.ក នឹងចែកសាលក្រមទាំងនេះទៅទូទាំង ២៤ ខេត្តក្រុង ១៨៨ ស្រុក និង១៦២១ ឃុំ ក្រសួងនិងស្ថាប័ននានាសាកលវិទ្យាល័យ វិទ្យាល័យ បណ្ណាល័យ អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល ដើមបណ្តឹងរដ្ឋប្បវេណី និងសាធារណជនទូទៅ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ក្នុងការសិក្សាស្វែងយល់បន្ថែមអំពីសំណុំរឿងក្តីលេខ ០០១ ប្រឆាំងនឹង កាំង ហ្កេកអ៊ាវ ហៅ ឌុច។ សាលក្រមទាំងមូលមានចំនួន៥០០០ច្បាប់នោះ ក្នុងមួយច្បាប់ៗមានកម្រាស់ ៤៥០ទំព័រ ហើយ សាលក្រមសង្ខេបមានចំនួន១៧០០០ច្បាប់ ក្នុងមួយច្បាប់ៗមានកម្រាស់៣៦ទំព័រ។ សាលក្រមសង្ខេបនះត្រូវបានអានដោយឯកឧត្តម និល ណុន ប្រធានអង្គជំនុំជម្រះសាលាដំបូង កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដា កន្លងទៅនេះ បន្ទាប់ពីការជំនុំជម្រះក្តី ឌុច ដែលបានដំណើរការ ក្តីរយៈពេល៧៧ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ដល់ថ្ងៃទី២៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០០៩។ លោក រាជ សម្បត្តិ បានមានប្រសាសន៍ថា “យើងធ្វើនេះគឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការដ៏ចាំបាច់នៃ សិស្សានុសិស្សនិងមន្រ្តីរាជការ ដែលបានទូរស័ព្ទសំណូមពរឲ្យសាលាក្តីបោះពុម្ពឯកសារនេះដើម្បីទុក ជាឯកសារសម្រាប់ប្រើប្រាស់និងជាប្រយោជន៍នៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេនៅពេលអនាគត”។ លោកបានបន្ថែមថា “យើងចង់ឲ្យគាត់យល់ច្បាស់អំពីសារប្រយោជន៍ពិតប្រាកដនៃការវិនិច្ឆ័យទោស ឌុច និងកុំគិតតែទៅលើចំនួនឆ្នាំដែល ឌុច ត្រូវទទួលទោស ប៉ុន្តែឲ្យគាត់គិតអំពីផលប្រយោជន៍យូរ អង្វែងនៃសាលក្រមនេះ។” ប្រទេសជាច្រើនរួមមាន សហរដ្ឋអាមេរិក ជប៉ុន បារាំង អង់គ្លេស អូស្រ្តាលី និងសហគមន៍អឺរ៉ុប សុទ្ធតែបានសម្តែងការគាំទ្រសាលក្រម ឌុច ដែលប្រកាសដោយឯកឧត្តម និល ណុន ប្រធាន អង្គជំនុំជម្រះសាលាដំបូងរបស់ អ.វ.ត.ក កាលពីថ្ងៃច័ន្ទ ទី២៦ ខែកក្កដា កន្លងទៅ។ “ការគាំទ្រនេះមានសារសំខាន់ខ្លាំងណាស់ ពីព្រោះនេះជាដំណាក់កាលដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែធ្វើ សមាហរណកម្មយ៉ាងលឿនទៅក្នុងសហគមន៍អន្តរជាតិ។” លោក រាជ សម្បត្តិ បន្ថែម។ សៀវភៅនេះនឹងក្លាយជាឯកសារប្រវត្តិសាស្រ្តដ៏មានតម្លៃសម្រាប់អ្នកច្បាប់ និស្សិតនិងសាស្រ្តាចារ្យ ផ្នែកច្បាប់ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងអំពីដំណើរការនីតិវិធីនៅក្នុងប្រព័ន្ធតុលាការពិសេសនេះ។ លោករាជសម្បត្តិបានបញ្ជាក់ថា សៀវភៅនេះក៏ជាភ័ស្តុតាងនៃសមិទ្ធិផលរបស់ អ.វ.ត.ក ដែលកើតមានជាលើកទី១នៅក្នុងប្រវត្តិសាស្រ្តប្រទេសកម្ពុជានិងនៅលើសកលលោក។ វាគឺជាសាលក្រមប្រវត្តិសាស្រ្តសម្រាប់ទុកឲ្យមនុស្សជំនាន់ក្រោយរៀនសូត្រអំពីប្រវត្តិសាស្រ្តនៃប្រទេសកម្ពុជា។ ជាពិសេសជាងនេះទៅទៀតសៀវភៅសាលក្រមនេះនឹងក្លាយជាប្រយោជន៍ដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយដែលកើតក្រោយរបបខ្មែរក្រហម សម្រាប់ទុកជាប្រភពឯកសារដ៏មានតម្លៃបន្ថែមពីលើឯកសារ នានាដែលមានស្រាប់ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រវត្តិសាស្រ្តនៃរបបខ្មែរក្រហម។ លោក អ៊ឹង វ៉ាន់ធន ជានាយករោងពុម្ពអរិយធម៌ ដែលកំពុងតែមមាញឹកសម្រុកបោះពុម្ពសាលក្រម ឌុច ឲ្យហើយទាន់ពេលវេលា បានឲ្យដឹងថា លោកសប្បាយរីករាយដែលបានទទួលបោះពុម្ពសាលក្រម របស់ ឌុច។ “ក្នុងនាមជាជនរងគ្រោះនៃរបបខ្មែរក្រហមម្នាក់ ខ្ញុំមានទឹកចិត្តរីករាយដែលបានចូលរួមក្នុងដំណីរការនេះ។ រោងពុម្ពរបស់ខ្ញុំបានទទួលធ្វើកិច្ចការនេះក្នុងតម្លៃទាប ពីព្រោះខ្ញុំយល់ថា ការចែកចាយឯកសារនេះដល់ប្រជាជនកម្ពុជាមានសារសំខាន់ខ្លាំងណាស់។” លោក វ៉ាន់ធន បន្ថែម។ ចាប់ផ្តើមពីសប្តាហ៍ក្រោយ អ.វ.ត.ក នឹងធ្វើការចែកចាយសៀវភៅនេះនៅតាម គោលដៅមួយចំនួនទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។ សាធារណជនដែលចង់បានសៀវភៅនេះអាចទាក់ទងមកមន្រ្តីផ្នែកកិច្ចការសារធារណៈរបស់ អ.វ.ត.ក លោក ឌឹម សុវណ្ណារុំ តាមទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៤៨៨ ០៩៤ ឬលោក ជិន ហែមវិចិត្រ តាមទូរស័ព្ទលេខ ០១២ ៦៩៦ ២២០ ឬផ្ញើរសារអេឡិចត្រូនិកមក pas@eccc.gov.kh។ជាងនេះទៅទៀត សាធារណជនក៏អាចទាញយកឯកសារនេះពីគេហទំព័ររបស់ អ.វ.ត.ក http:///www.eccc.gov.kh នៅក្នុងផ្នែកកម្រងឯកសារតុលាការ ៕
សាលាក្តីខ្មែរក្រហមចាប់ផ្តើមចែកសៀវភៅសាលក្រម ឌុច
នៅទីបំផុត សៀវភៅស្តីអំពីសាលក្រម ឌុច ត្រូវបានចែកដល់ដៃប្រជាជនកម្ពុជាដែលជាអ្នករស់រានមាន ជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហម។ អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) បានចែកសៀវភៅ សាលក្រម ឌុច ជាលើកដំបូង កាលពីព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី១២ ខែសីហា នេះ នៅទីតាំងចំនួនបួន គឺនៅ សាលាសង្កាត់ព្រៃសនិងសង្កាត់ជើងឯក មជ្ឈមណ្ឌលប្រល័យពូជសាសន៍ជើងឯក និងសារមន្ទីរ ឧក្រិដ្ឋកម្មប្រល័យពូជសាសន៍ទួលស្លែង និងប្រជាជនជាង៥០នាក់ ដោយឡែក៣នាក់គឺជាអ្នកដែល រស់រានមានជីវិតពីមន្ទីរ ស-២១។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍របស់សហព្រះរាជអាជ្ញា
ថ្ងៃនេះ សហព្រះរាជអាជ្ញា បានដាក់ដីកាសន្និដ្ឋានស្ថាពររបស់ខ្លួន នៅក្នុងសំណុំរឿងលេខ០០២ ទៅ សហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត អនុលោមតាមវិធាន ៦៦.៥ នៃវិធានផ្ទៃក្នុងសម្រាប់អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) នៅពេលសហព្រះរាជអាជ្ញាពិចារណាឃើញថា កិច្ចស៊ើបសួរត្រូវបានបញ្ចប់ សហព្រះរាជអាជ្ញា តម្រូវឲ្យធ្វើដីកាសន្និដ្ឋានស្ថាពរមួយជាលាយល័ក្ខអក្សរ និងមានសំអាងហេតុក្នុងថិរវេលា៤៥ (សែសិបប្រាំ) ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃទទួលបានសំណុំរឿងពីសហចៅក្រមស៊ើបអង្កេត។
មន្ត្រីសាលាក្តីខ្មែរក្រហមជួបជាមួយអតីតខ្មែរក្រហមនៅខេត្តប៉ៃលិន
ព្រះសង្ឃ ដូនជីតាជី មន្ត្រីស៊ីវិល កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងប្រជាជនក្នុងខេត្តប៉ៃលិន សរុបប្រមាណ ជាង៣០០នាក់ បានមកជួបជុំគ្នាក្នុងកម្មវិធីវេទិកាសាធារណៈមួយដែលរៀបចំដោយអង្គជំនុំជម្រះ វិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក.) នៅខេត្តប៉ៃលិន នៅព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែកញ្ញានេះ។