ពាក្យសុំចូលពិនិត្យមើលឯកសារ/មូលដ្ឋានទិន្នន័យ
ប្រសិនបើលោក/លោកស្រីមិនអាចស្វែងរកឯកសារនៅលើគេហទំព័រ ... បានទេនោះ លោក/លោកស្រីអាចដាក់ពាក្យសុំចូលមើលឯកសារ (Document Request Form.) បុគ្គលិកផ្នែកបណ្ណសារ និងជួយលោក/លោកស្រីទៅតាមសំណើរបស់លោក/លោកស្រី
សាធារណជនដែលមានបំណងចង់ចូលពិនិត្យមើលក្នុងមូលដ្ឋានទិន្នន័យកំណត់ហេតុតុលាការរបស់អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញ អាចដាក់ពាក្យសុំចូលពិនិត្យមូលដ្ឋានទិន្នន័យ (Database Access Request Form)
* សេវាទាំងនេះមានបម្រើជូន សម្រាប់ឯកសារក្នុងសំណុំរឿង ដែលត្រូវបានធ្វើចំណាត់ប្រភេទជាឯកសារសាធារណៈ ដោយអង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញ។
ស្ទ្រីមវីដេអូបន្តផ្ទាល់សវនាការ:
អង់គ្លេសភាសាខ្មែរបារាំង
អង្គជំនុំជម្រះវិសាមញ្ញក្នុងតុលាការកម្ពុជា (អ.វ.ត.ក) បានបង្កើតឡើងក្នុងបំណងវិនិច្ឆ័យទោសមេដឹកនាំជាន់ខ្ពស់នៃរបបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ និងជនទាំងឡាយដែលទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុតចំពោះឧក្រិដ្ឋកម្មដែលកើតឡើងក្នុងចន្លោះពីថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ១៩៧៥ ដល់ ថ្ងៃទី៦ ខែមករា ឆ្នាំ១៩៧៩។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៦ អ.វ.ត.ក បានធ្វើការស៊ើបអង្កេតនៅទូទាំំងប្រទេសកម្ពុជា និងបានធ្វើកិច្ចដំណើរការនីតិវិធីចំពោះមុខអង្គបុរេជំនុំជម្រះ អង្គជំនុំជម្រះសាលាដំបូង និងអង្គជំនុំជម្រះតុលាការកំពូល។ នៅថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៣ អង្គជំនុំជម្រះ បានចាប់ផ្តើមអនុវត្តមុខងារសេសសល់សម្រាប់រយៈពេលបីឆ្នាំដំបូង។ ក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនេះ អង្គជំនុំជម្រះនឹងអនុវត្តកិច្ចការមួយចំនួនរួមមាន ការគ្រប់គ្រងការអនុវត្តទោស ការផ្តល់ការការពារដល់ជនរងគ្រោះនិងសាក្សី ការរក្សាទុក និងគ្រប់គ្រងបណ្ណសាររបស់ខ្លួន និងការ​ផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធ​អង្គជំនុំជម្រះដល់សាធារណជន និងកិច្ចការផ្សេងៗមួយចំនួនទៀត។
និស្សិត៥៥នាកមកពីសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា គ្រប់គ្រង និងបច្ចេកវិទ្យាទស្សនកិច្ចបណ្ណាល័យ អ.វ.ត.ក.